top of page

Blokada językowa – czym jest i jak sobie z nią poradzić?

Całkiem nieźle znasz angielski – zazwyczaj rozumiesz dialogi, śmiganie po angielskojęzycznym internecie nie sprawia Ci najmniejszego problemu podobnie jak zresztą wynajem pokoju w zagranicznym hotelu. Problem zaczyna się jednak w momencie bezpośredniego kontaktu z obcokrajowcem. To wtedy w Twojej głowie pojawia się blokada – patrzysz po znajomych: „A może Ty z nim porozmawiasz?”, „A może, zamiast zapytać, sprawdzimy w telefonie?”. Znasz to uczucie? Zjawisko to ma nawet swoją nazwę. To tak zwana blokada językowa – dziś opowiemy o tym, jak ją pokonać!

Spis treści:

  1. Jakie są przyczyny blokady językowej?

  2. Jak pokonać blokadę językową?

  3. Na czas rozmowy zapomnij o zasadach gramatyki

  4. Zmień język w telefonie na angielski

  5. Pamiętaj, że Twój rozmówca również popełnia błędy

  6. Jak uchronić nasze dzieci przed blokadą językową?

  7. Jakie są przyczyny blokady językowej?

Dlaczego w naszych głowach pojawia się blokada językowa? Cóż, przyczyn jej wystąpienia można dopatrywać się na kilku płaszczyznach – dwie główne to:

  • brak pewności siebie,

  • obawa, że w trakcie rozmowy popełnimy błąd gramatyczny lub leksykalny.

Jeżeli uważasz, że Twoją pewność siebie zaniżają osoby z Twojego otoczenia, to zweryfikuj te relacje i postaraj się otaczać ludźmi, którzy będą wspierać Cię w rozwoju lub chociażby akceptować taką, lub takim, jaką jesteś. X lat temu spotkałem się z sytuacją, w której próbowałem dogadać się za granicą w języku angielskim. Za moimi plecami stała koleżanka, która non stop punktowała moje błędy gramatyczne – na przykład, bo powiedziałem coś w Present Simple, a nie Present Continuous.


Takie punktowanie często zaniża pewność siebie i wspiera budowę blokady językowej. Warto jednak spojrzeć na tę sytuację z pozycji osoby trzeciej – ja dogadałem się w Present Simple, podczas gdy ona nie dogadała się wcale.

I tak w płynny sposób przechodzimy do drugiej najczęstszej przyczyny wystąpienia blokady językowej – obawy o popełnienie błędu, która zdecydowanie doskwierała właśnie wspomnianej koleżance. To fakt – prowadząc dialog w języku angielskim, zdania układamy „na gorąco”. Jeżeli jednak nie przełamiemy się i nie podejmiemy chociażby próby komunikacji, to nigdy nie zaczniemy rozmawiać w tym języku. Jak więc poradzić sobie z tą blokadą i zacząć wreszcie rozmawiać po angielsku?


Jak pokonać blokadę językową?

W jaki sposób przełamać blokadę językową? Po pierwsze więcej luzu i pewności siebie a po drugie to oswojenie się z używaniem języka angielskiego na co dzień. Poniżej przedstawiamy kilka cennych porad, dzięki którym raz na zawsze pozbędziesz się blokady językowej!

Na czas rozmowy zapomnij o zasadach gramatyki

Spokojnie – poprawna angielszczyzna przyjdzie z czasem. Przecież głównym celem waszego dialogu jest po prostu to, aby się dogadać. Dlatego staraj się nie analizować w głowie poprawności każdego wypowiedzianego zdania – niech druga strona po prostu Cię zrozumie!

Pamiętaj, że Twój rozmówca również popełnia błędy

Zapewne Twój rozmówca również popełnia błędy w trakcie rozmowy, tym bardziej jeżeli nie jest on tak zwanym nativem. No dobrze, a co jeżeli rozmawiasz z rodowitym Amerykaninem czy Anglikiem? Uwierz, że również i dla takiej osoby liczy się najbardziej to, aby Cię zrozumieć. Miej także na uwadze, że również i Ty czasem popełniasz błędy językowe, rozmawiając po polsku ze swoim rodakiem.

Zmień język w telefonie na angielski

Niech w Twoim telefonie na stałe zagości język angielski. Gdynia, Londyn, Warszawa czy Nowy Jork – niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz, korzystaj z angielskojęzycznych wersji aplikacji. Pomyśl, ile razy w ciągu dnia zaglądasz na Facebook, Tik-Tok czy Instagram. Jeżeli zmienisz język w tych aplikacjach na angielski, a dodatkowo polubisz angielskojęzyczne profile o interesującej Cię tematyce, to angielski utrwalisz wraz z każdym uruchomieniem aplikacji.


Jak uchronić nasze dzieci przed blokadą językową?

No właśnie – co zrobić, aby problem blokady językowej nie dotyczył naszych dzieci? Przecież nie po to zapisujemy je na lekcje angielskiego, aby potem miały one problem z porozumiewaniem się w tym języku. Blokadę językową może skutecznie zniwelować współpraca w angielskojęzycznym środowisku, a wstępem do niej mogą być grupowe zajęcia z języka angielskiego w Gdyni. Jako Kopalnia Nauki i Wiedzy prowadzimy zajęcia z angielskiego dla dzieci w środowisku uwielbianej przez nie gry – czyli w Minecraft Education Edition. To metodyka opracowana przez Uniwersytet w Cambridge – dzieci, które współpracują w grupie przy tworzeniu świata gry i jednocześnie uczą się obcego języka, zazwyczaj nie mają problemu z bezpośrednim porozumiewaniu się nim w późniejszym okresie. Szczerze mówiąc, na ten moment nie wyobrażamy sobie lepszego wstępu do płynnego porozumiewania się po angielsku w mowie i piśmie, dlatego właśnie obraliśmy taki, a nie inny model prowadzenia zajęć!49 views0 comments

Comentários


bottom of page