top of page

Czy nagradzać dziecko za oceny w szkole? Dowiedz się więcej o motywacji wewnętrznej i zewnętrznej!

„Twoim obowiązkiem jest się uczyć tak samo jak moim jest chodzić do pracy” – takie zdanie w swoim dzieciństwie usłyszał niejeden dzisiejszy rodzic. Czy faktycznie jego wydźwięk motywuje dziecko do pilniejszej nauki? Naszym zdaniem nie tędy droga – dziś więc opowiemy o pozytywnych metodach motywowania ucznia do nauki. No właśnie, czy nagradzać dziecko za wyniki w nauce? Czy kupowanie nagród za piątki i pasek na świadectwie jest dobrym posunięciem? Czym konkretnie jest motywacja wewnętrzna i zewnętrzna? Dziś opowiemy nieco więcej o mądrym nagradzaniu i motywowaniu dziecka do nauki. Zapraszamy do lektury!Spis treści:

  1. Smartfon za świadectwo z paskiem

  2. Jak nagradzać ucznia za naukę szkolną?

  3. Motywacja wewnętrzna

  4. Motywacja zewnętrzna

  5. Jak motywować ucznia do nauki?Smartfon za świadectwo z paskiem

Czy wiesz, że czerwcowy boom sprzedażowy w sklepach z elektroniką jest spowodowany tym, że takie miejsca masowo najeżdżają rodzice w poszukiwaniu nagród dla dziecka za szkolne wyniki? Zakup smartfona lub konsoli do gier za pasek na świadectwie to standard w dzisiejszych czasach. I oczywiście – takie posunięcie jest spowodowane chęcią rodzica do zmotywowania dziecka do zdobywania jak najlepszych wyników w szkole. Z drugiej jednak strony warto zastanowić się nad tym, czy taka polityka jest właściwa? Niestety, nawet jeżeli w krótkim wymiarze czasu taka strategia zadziała, to na dłuższą metę efekty takiej polityki zazwyczaj nie są satysfakcjonujące.

Jak nagradzać ucznia za naukę szkolną?

Nagrody fizyczne powinny być dla ucznia jednym z, ale nie jedynym motywatorem do nauki. Również i my, jako Kopalnia Nauki i Wiedzy wręczamy uczniom nagrody fizyczne za wyniki w nauce. W ramach prowadzonych przez nas zajęć takich jak:

dzieci otrzymują naklejki za zrealizowane zadania. Uczniowie wyklejają je w specjalnych planszach – w zamian za komplet naklejek otrzymują od nas komplet klocków LEGO® Minecraft™. I tak – uważamy, że nagradzanie dziecka za naukę nagrodami fizycznymi jest jedną ze skutecznych technik motywacyjnych. Z drugiej jednak strony taki sposób nagradzania powinien iść w parze z innymi formami motywacji. Co wchodzi w ich zakres? W dalszych akapitach opowiemy pokrótce o tym, czym jest motywacja wewnętrzna i zewnętrzna.

Motywacja wewnętrzna

Z motywacją wewnętrzną mamy do czynienia w sytuacji, w której impulsem do działania są własne chęci do realizacji danego zadania. Możemy ją wywołać na kilka sposobów – na przykład ucząc poprzez zabawę lub przekazując wiedzę w ciekawy sposób. Motywację wewnętrzną możemy także wzbudzić dzięki poprzez rozmowę z dzieckiem – o tym, co chciałby lub chciałaby w przyszłości robić i o związku jego, lub jej zainteresowań z przedmiotami szkolnymi. W tym miejscu przytoczymy przykład z własnego podwórka – nauka w Minecrafcie.

Minecraft z założenia polega na kreowaniu wirtualnego świata gry. Zajęcia z matematyki w Minecrafcie pobudzają wyobraźnię przestrzenną ucznia, który na podstawie określonych obliczeń może tworzyć rozmaite konstrukcje w edukacyjnej wersji tej gry. Taka forma przekazywania wiedzy bardzo angażuje młody umysł – szczególnie jeżeli mowa o kimś, kto w przyszłości chciałby zostać architektem. A kodowanie w Minecrafcie? To kolejny dobry przykład – na zajęciach w Kopalni uczeń może zobaczyć jaki wpływ na świat jego ulubionej gry ma zastosowanie określonego kodu. To świetny wstęp do dalszej nauki programowania i kto wie, może przyszłego tworzenia aplikacji lub stron internetowych? Tak więc motywacja wewnętrzna wynika z wewnętrznej chęci do opanowania danego tematu. Można oczywiście nieco „pomóc” w jej wywoływaniu poprzez umożliwianie dziecku zdobywania wiedzy w ciekawy sposób, tak jak ma to miejsce w Kopalni Nauki i Wiedzy. A kiedy w takim razie mówimy o motywacji zewnętrznej?

Motywacja zewnętrzna

Z motywacją zewnętrzną mamy do czynienia w sytuacji, w której realizujemy dane zadanie, aby uzyskać nagrodę bądź uniknąć kary. Taka forma motywacji również odgrywa bardzo ważną rolę w dopingowaniu ucznia do nauki. Motywatory wchodzące w zakres motywacji zewnętrznej to na przykład oceny wystawiane przez nauczyciela czy wspomniany już upragniony smartfon od rodzica za świadectwo z paskiem lub zestaw klocków lego za zebrane naklejki. W przypadku tej formy motywacji warto unikać skrajności i dbać o to, aby w miarę możliwości szła ona w parze z motywacją wewnętrzną.

Jak motywować ucznia do nauki?

W takim razie zewnętrzna czy wewnętrzna – jaka forma motywacji sprawi, że uczeń chętniej siądzie do podręczników? Kilka razy w treści tego artykułu wspomnieliśmy, że obie te formy motywacji powinny iść ze sobą w parze. Kolejnym czynnikiem zachęcającym dziecko do uczenia się jest oczywiście nauka poprzez zabawę – dzięki niej dziecko lepiej przyswaja dany materiał. I wreszcie ostatni, ale jakże ważny czynnik motywujący do nauki, czyli otoczenie – mądry, wyrozumiały, wspierający i słuchający rodzic oraz nauczyciel. Rozmawiajmy więc z naszymi podopiecznymi i wspierajmy w zdobywaniu wiedzy – tak poprzez nagradzanie z wyczuciem, jak i poprzez rozmowę oraz przekazywanie wiedzy w ciekawy sposób.


13 views0 comments
bottom of page