top of page

Jak odciągnąć dziecko od ekranu komputera? A czy w ogóle warto to robić?

Cóż – tytuł tego artykułu może zabrzmieć nieco przewrotnie, ale właśnie nad tym chcielibyśmy się dzisiaj zastanowić. Tak wiemy – dziecko spędzające długie godziny przed monitorem ma prawo niepokoić każdego rodzica. Z drugiej jednak strony, totalne odcięcie go od komputera może przynieść dokładnie odwrotny rezultat – jak wszystkim powszechnie wiadomo, zakazany owoc najlepiej smakuje. Może więc warto pogodzić się z realiami dzisiejszych czasów i spotkać się z naszym podopiecznym w połowie drogi? Jak znaleźć złoty środek pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym? Co zrobić, aby dziecko wyniosło jak najwięcej z czasu spędzonego przed komputerem? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Co zrobić, aby odciągnąć dziecko od ekranu komputera?

  2. Nie zabraniaj grania w gry komputerowe

  3. Gra w Minecrafta rozwija kreatywność
Co zrobić, aby odciągnąć dziecko od ekranu komputera?

Co zrobić, aby dziecko nie spędzało większości wolnego czasu przed ekranem telewizora, komputera, czy grając w gry na smartfonie? Przede wszystkim zastanówmy się, dlaczego cyfrowa rozrywka tak bardzo fascynuje młode umysły? Gry komputerowe przykuwają uwagę dziecka, ponieważ wymagają one pełnego zaangażowania w rozwiązywanie określonych misji czy zadań. Po drugie wiele z nich opiera się na rywalizacji, która oczywiście jest także wciągająca. Kolejną mocną stroną większości popularnych tytułów jest poznawanie ich świata w trakcie rozgrywki – to alternatywna, wirtualna rzeczywistość, której odkrywanie jest czystą przygodą. Cóż, poznaliśmy właśnie mocne strony naszego „przeciwnika”, w jaki sposób rywalizować z nim o uwagę dziecka? Jak się pewnie domyślacie, zdecydowanie nie jest to prostym zadaniem, mamy jednak dla Was kilka pomysłów – oto one:


  • Wspólnie odkrywajcie ciekawe miejsca – wyprawa do lasu, nad morze czy po prostu spacer po okolicy to świetny pomysł.

  • Organizujcie ogniska i grille z sąsiadami oraz inne ogrodowe spotkania.

  • Zainteresuj dziecko sportami na świeżym powietrzu – zaczynając od sanek, a na grze w kosza kończąc. Nic tak nie zachęci malucha do wyjścia na dwór jak własna hulajnoga, rower, czy piłka!

  • Rozmawiaj z dzieckiem – informuj je o tym, jak wiele korzyści dla organizmu przynosi aktywny tryb życia.

  • Grajcie w gry planszowe.

Nie zabraniaj grania w gry komputerowe

Już we wstępie wspomnieliśmy o tym, że nie należy całkowicie zabraniać grania w gry komputerowe. Niestety wielu rodziców wciąż wierzy w to, że praktyki takie jak schowanie kabli od komputera czy wyłączanie internetu sprawi, że dziecko przestanie grać na komputerze. I faktycznie – w części przypadków może się to sprawdzić. Czy jednak jest to dobrą drogą budowania relacji z dzieckiem? Uważamy, że edukacja jest zawsze lepszym kierunkiem od zakazów, a de facto dziecko z grania w ulubioną grę może czerpać naprawdę wiele korzyści.


Gra w Minecrafta rozwija kreatywność

Minecraft jest jedną z obecnie najpopularniejszych gier komputerowych. Microsoft stworzył jej edukacyjną wersję – platformę, dzięki której dzieci mogą opanowywać materiał szkolny w najbardziej możliwie przyswajalny dla siebie sposób. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko rozwiązuje działania liczbowe z takim samym zaangażowaniem jak przy pokonywaniu misji w ulubionej grze – tak właśnie wygląda prowadzona przez nas matematyka w Minecraft. W tym miejscu chcielibyśmy podkreślić, że oferta naszej Kopalni Nauki i Wiedzy nie skupia się wyłącznie na tym przedmiocie – prowadzimy również zajęcia takie jak kodowanie w Minecraft, angielski w Minecraft oraz klub Minecrafta, w którym dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność w wolnym czasie. W jaki sposób przebiega nauka w Minecrafcie? Tego dowiesz się z artykułów na tym blogu lub dzięki udziałowi w darmowej lekcji próbnej!

76 views0 comments

Comments


bottom of page