top of page

Jak pomóc dziecku nauczyć się ułamków? Oto kilka sprawdzonych metod!

Jedna piąta, jedna czwarta, jedna ósma, jedna szósta, dwie czternaste, jedna jedenasta, cztery dwudzieste ósme, i pięć trzecich... – nauka ułamków potrafi przyprawić o istny zawrót głowy zarówno dzieci, jak i rodziców. Czy faktycznie ten dział matematyki musi sprawiać aż tak duże trudności? Jako Kopalnia Nauki i Wiedzy uważamy, że zdecydowanie nie – co zresztą mogą potwierdzić nasi uczniowie. W takim razie jak nauczyć dziecko działań na ułamkach? Oto kilka prostych metod!Spis treści:

  1. Matematyki nie da się wykuć

  2. Jak uczyć się ułamków? Oto sprawdzone metody!

  3. Matematyki nie da się wykuć, ale można wykopać :)

Matematyki nie da się wykuć

To fakt – matematyki nie da się „wykuć”, bo trzeba ją po prostu zrozumieć. W innym razie nawet jeżeli już wykujemy dany dział, to nauka kolejnych przysporzy nam jeszcze więcej problemów. Braki w wiedzy matematycznej mają także przełożenie na trudności w opanowaniu innych ścisłych dziedzin – na przykład fizyki czy chemii. Sytuacji nie ułatwia fakt, że wielu zadań matematycznych nie da się zobrazować w inny sposób niż poprzez suche liczby – przynajmniej do takiego wniosku można dojść, przeglądając podręczniki do nauki matematyki stosowane w publicznych szkołach. Kluczem otwierającym w głowie ucznia szufladkę przeznaczoną do wypełnienia wiedzą matematyczną jest zrozumienie znaczenia liczb i zasad panujących w tej dziedzinie.

Jak uczyć się ułamków? Oto sprawdzone metody!

W jaki sposób uczyć się ułamków z dzieckiem? Najlepiej zobrazować dane działanie – możesz to wykonać na kilka sposobów:

  • Narysuj ułamek. Jeżeli mianownik ułamka to cztery a licznikiem jest jeden, to narysuj kwadrat i podziel go na cztery równe części, po czym zakoloruj jedną z nich. Dziecku będzie łatwiej zrozumieć, czym właściwie są i co wyrażają ułamki.

  • Zastosuj ułamki w praktyce – na przykład przy gotowaniu. 250 ml wody w litrowym dzbanku to jedna czwarta. Pół kostki masła to jedna druga kostki masła.

A jak przedstawić redukcję ułamków w przyswajalny sposób?

Powiedzmy, że wysyłasz dziecko po drobne zakupy, na które wystarczy dwadzieścia złotych. Pięć banknotów dwudziestozłotowych jest równowartością banknotu o nominale 100 zł. Dlatego dwadzieścia złotych to dwadzieścia setnych. Dwadzieścia złotych jest jedną piątą banknotu stuzłotowego. Dlatego ułamek dwadzieścia setnych po redukcji staje się jedną piątą.

Ok. Tyle teorii – a jak to wygląda w praktyce? W praktyce większość z nas jest na co dzień tak zabiegana, że nie jest po prostu w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu na wykładanie dziecku matematycznych zagadnień w podobny, przyswajalny sposób. Ponadto wiedzę matematyczną trzeba stale utrwalać – więc zazwyczaj jednorazowe zobrazowanie ułamków nie jest wystarczające dla opanowania materiału. Nie bez powodu tak często zapisujemy dzieci na korepetycje z matematyki.

Problem jest jednak taki, że często te zajęcia uzupełniające są prowadzone w podobny sposób jak zajęcia szkolne. Zastanów się – skoro dziecku trudność sprawia przyswajanie wiedzy o ułamkach na podstawie suchych działań liczbowych, to czy jego poziom wiedzy poprawią zajęcia dodatkowe oparte na takiej podobnej metodyce? Zapewne w pewnym stopniu tak, ponieważ spędzi ono więcej czasu nad zeszytem. Istnieje jednak inna droga prowadzenia korepetycji i nauczania w ogóle – bardziej efektywna i przyswajalna dla młodych umysłów. W jaki sposób prowadzimy zajęcia dodatkowe z matematyki w Gdyni i online?

Matematyki nie da się wykuć, ale można wykopać :)

Już na początku tego artykułu wspomnieliśmy, że matematyki niestety nie da się wykuć na przysłowiową blachę. Można ją natomiast wykopać. Jak? To proste – w Minecrafcie, czyli grze, w której wykopywanie tak zwanych bloków odgrywa kluczową rolę. Minecraft jest uwielbiany przez dzieci w wieku szkolnym na całym świecie. Uznaliśmy, że skoro tak dobrze znają one świat tej gry to dlaczego nie wyjść poza schemat tradycyjnego nauczania i nie zacząć prowadzić zajęć właśnie w tym wirtualnym środowisku? Matematyka w Minecraft to zajęcia dodatkowe prowadzone online oraz w stacjonarnie w naszej Kopalni Nauki i Wiedzy w Gdyni.

Dzieci na naszych zajęciach uczą się ułamków i innych zagadnień matematycznych z nauczycielem w świecie realnym oraz wirtualnym. W drugim z wymienionych spędzają średnio 60% czasu zajęć. Dzieci poprzez zabawę z blokami, mogą nie tylko kreować otoczenie, ale również uczyć się różnych dziedzin matematyki. Zadania w wirtualnej klasie są przygotowane w taki sposób, aby dziecko dosłownie widziało ułamki, z którymi pracuje w danym momencie. Ponadto gra, pozwala na utrwalenie wiedzy wyłożonej w dedykowanym podręczniku. To metodyka, która bardzo duży nacisk kładzie na obrazowanie trudnych zagadnień matematycznych, rozwój logicznego myślenia i naukę poprzez zabawę. Dzieci uwielbiają brać udział w naszych zajęciach, a dzięki nim lepiej radzą sobie ze szkolnym programem. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Państwa na próbne zajęcia z matematyki w Minecraft!71 views0 comments
bottom of page