top of page

Metoda Pomodoro – skuteczna nauka przedmiotów szkolnych i zarządzania czasem

W dzisiejszym szybkim tempie życia szkolnego skupienie uwagi i efektywność nauki stają się kluczowymi wyzwaniami dla uczniów. Jedną z popularnych technik zarządzania czasem i poprawy produktywności jest metoda Pomodoro. Czy sprawdzi się ona również w kontekście nauki szkolnej? Naszym zdaniem tak, dlatego dziś opowiemy o niej nieco więcej. Czym dokładnie jest ta technika i w jaki sposób można ją łączyć z innowacyjnymi narzędziami edukacyjnymi? Sprawdźmy!Spis treści:

  1. Jak uczyć się szybciej i skuteczniej?

  2. Technika Pomodoro – efektywność w interwałach

  3. Pomodoro – nauka zarządzania czasem i wyznaczania celów

  4. Co łączy naukę w Minecrafcie z metodą Pomodoro?


Jak uczyć się szybciej i skuteczniej?

Nie, wielogodzinne ślęczenie z nosem w zeszytach nie jest najbardziej efektywną metodą zdobywania wiedzy. Najprawdopodobniej jest natomiast jedną z tych najbardziej wyczerpujących i zniechęcających do dalszej nauki „metod” edukacyjnych. Sesje „kucia na blachę” obniżają zarówno samopoczucie, jak i kreatywność dziecka – ich efekt jest dokładnie odwrotny od tego, jaki możemy uzyskać przy zastosowaniu metod takich jak nauka w Minecrafcie czy szerzej, nauka poprzez zabawę, obrazowanie czy właśnie metoda Pomodoro. I ok, ostatnia z wymienionych nie jest stricte metodą edukacyjną a metodą zarządzania czasem – jak jednak wiadomo, przygotowania do egzaminu 8-klasisty czy nawet przygotowania do zwykłego sprawdzianu potrafią zajmować długie godziny i skutecznie eksploatować pokłady energii. Jako Kopalnia prowadzimy zajęcia takie jak angielski w Minecrafcie czy matematyka w Minecrafcie, dzięki którym uczeń może opanować szkolny materiał poprzez zabawę. Uczciwie jednak przyznamy, że każdy czasem jednak musi usiąść do zeszytów, aby zdobyć potrzebną wiedzę – no i właśnie, wtedy przydatna może okazać się metoda Pomodoro!

Technika Pomodoro – efektywność w interwałach

Metoda Pomodoro została opracowana przez Francisa Cirillo i opiera się na podziale czasu na 25-minutowe okresy intensywnej pracy zwane "pomodoros", po których następuje 5-minutowa przerwa. Po czterech pomodoros następuje dłuższa przerwa. To podejście pomaga utrzymać skupienie i zwiększyć efektywność poprzez ograniczenie czasu na jedno zadanie. Warto nadmienić, że od czasu opracowania tej metody, powstało wiele jej zmodyfikowanych wersji – na przykład 30 minut pracy na 10 minut przerwy. Dzięki takiemu podziałowi czasu uczeń uniknie wyczerpujących sesji edukacyjnych – badania wykonywane od lat przez czołowe instytucje naukowe wykazują, że nasza efektywność zdobywania wiedzy spada wraz ze spadkiem koncentracji. Z kolei nasza koncentracja obniża się znacznie po 25-30 minutach pracy intelektualnej. Podłożem spadku koncentracji jest oczywiście zmęczenie i dlatego właśnie za optymalny czas seansu nauki uznaje się 25-30 minut, po których powinno nastąpić 5 do 10 minut przerwy na regenerację.

Pomodoro – nauka zarządzania czasem i wyznaczania celów

Wdrożenie metody Pomodoro może sprawić, że uczeń zacznie zdobywać wiedzę dużo niższym kosztem – czyli przy mniejszym wysiłku i nakładzie czasu a dodatkowo istnieje mniejsza szansa, że zniechęci się także do dalszej nauki danego przedmiotu. A co zrobić z „zaoszczędzoną” energią i czasem? Cóż – może to właśnie miejsce na zajęcia kreatywne, aktywność fizyczną czy kolejną rozgrywkę w Minecrafcie! Warto jednak w tym miejscu dodać, że osoba stosująca tę metodę zdobywa wiele cennych umiejętności, które w przyszłości mogą się okazać niezwykle przydatne – oto one:

  • wyznaczanie realnych celów i nastawienie na ich realizację,

  • podział bardziej wymagających zadań na etapy,

  • nauka świadomego zarządzania czasem.

Co łączy naukę w Minecrafcie z metodą Pomodoro?

KONCENTRACJA – oto wspólny mianownik łączący metodę Pomodoro z nauką w Minecrafcie. Bez odpowiedniej koncentracji efektywne zdobywanie wiedzy jest niestety niemożliwe. Dlatego opisywaną dziś metodę zalecamy do wdrożenia szczególnie w przypadku nauki z książką i podręcznikiem – to właśnie przy niej najtrudniej jest się uczniowi skupić. Nasza szkoła w Minecraft wpisuje się w wizję nauki poprzez zabawę – realizowanie programu szkolnego w świecie ulubionej gry komputerowej skutecznie przyciąga uwagę dziecka i właśnie dlatego przynosi tak dobre efekty. Z kolei „tradycyjna” nauka dzielona na 25-30 minutowe sesje przynosi lepsze efekty niż ślęczenie godzinami nad zeszytem. Może więc warto połączyć te dwie metody i tam, gdzie trzeba usiąść do podręczników stosować Pomodoro, a tam, gdzie to możliwe zdobywać wiedzę w Minecrafcie?

0 views0 comments

Comments


bottom of page