top of page

Microsoft – twórca Minecraft Education, który stara się zrewolucjonizować współczesną edukację

Rok 1975, Albuquerque, USA – to tu zaczyna się historia firmy, która za kilkanaście lat podbije rynek cyfrowy systemem operacyjnym na komputery PC. Firmy, której rozwiązania będą wyznaczały standardy dla innych systemów. Firmy, która dała ludzkości pasek startowy, uwielbianą przez wszystkich przeglądarkę Internet Explorer i... edukacyjną wersję Minecrafta! O potędze Microsoftu można by napisać wiele. Kolejnych kilka grubych książek zajęłaby sama historia powstania i rozwoju kolejnych wersji popularnych okienek. A ponieważ Microsoft jest właścicielem Minecrafta, w którym prowadzimy zajęcia, to chcielibyśmy pokrótce opowiedzieć o największych osiągnięciach tej firmy oraz o jej wkładzie we współczesną edukację. Zapraszamy do lektury!


Microsoft w Gdyni.
Microsoft w Gdyni.

Etapy rozwoju Microsoftu

Pierwszym produktem, dzięki któremu Microsoft ugruntował swoją pozycję w branży oprogramowania, był MS-DOS – system operacyjny na komputery klasy IBM PC. Pierwsza jego wersja ujrzała światło dzienne w roku 1981 i od razu została uznana za jeden z najnowocześniejszych systemów dostępnych w tamtym czasie na rynku. Nie zaspokoiło to jednak ambicji Bila Gatesa i reszty jego firmowego zespołu. Już w momencie premiery DOS'a pracowano nad czymś naprawdę przełomowym – systemem operacyjnym z interfejsem graficznym (w tamtych czasach standardem było środowisko tekstowe).


Kolejnym kamieniem milowym w historii Microsoftu było więc wydanie w roku 1985 pierwszej wersji Windowsa. Warto dodać, że system ten nie spotkał się z ciepłym odbiorem ze strony użytkowników. Dziś uważa się, że był po prostu zbyt przełomowy jak na swoje czasy. Z dużo lepszym odbiorem spotkała się wersja 2.0, w której skorygowano błędy z poprzedniego wydania. Kolejne lata to kolejne wersje Windowsów, spośród których warto wyróżnić jeszcze Windows 95, w którym po raz pierwszy pojawił się pasek startowy. To właśnie dzięki temu systemowi Microsoft stał się potentatem na rynku i utrzymał tę pozycję aż do dziś, w międzyczasie prezentując mniej, lub bardziej udane wersje okienek. Microsoft to firma wizjonerska, której początki leżą w programowaniu. Nic więc dziwnego, że wraz ze wzrostem swojej pozycji coraz większy nacisk kładła ona na edukację młodzieży właśnie w tym zakresie.


Zainteresowanie Microsoftu Minecraftem

Microsoft inwestuje w przyszłościowe projekty – posiada udziały firmy OpenAI a w roku 2011 wykupił grę Minecraft. Dlaczego Microsoft zainteresował się tą grą? Ponieważ dostrzegł drzemiące w niej możliwości edukacyjne. W roku 2016 odbyła się premiera Minecraft Eduaction Edition – wersji Minecrafta stworzonej po to, aby uczyć dzieci w środowisku, które uwielbiają. Więcej na temat tego, w jaki sposób dzieci uczą się w świecie Minecrafta, dowiesz się z innych naszych artykułów lub na gratisowej pierwszej lekcji – zapraszamy do zapisów!

Wkład Microsoftu w naukę kodowania

Bez kodowania nie byłoby Microsoftu – Bill Gates już w wieku 15 lat dobrze posługiwał się językami programowania. Nikogo więc nie powinno dziwić, że w zakres obecnej polityki Microsoftu wchodzi nauka kodowania najmłodszych. Działania te przejawiają się na kilku płaszczyznach – to między innymi:

  • Z opracowanej przez Microsoft platformy Minecraft Education Edition korzystają szkoły na całym świecie – to forma nauczania doceniona przez Uniwersytet Cambridge. Jesteśmy więc dumni, że właśnie w oparciu o tę platformę prowadzimy zajęcia w naszej szkole.

  • Minecraft Hour of Code: Microsoft współpracuje z organizacjami takimi jak Code.org, aby promować naukę programowania wśród najmłodszych. Minecraft Hour of Code to inicjatywa, która zachęca dzieci do nauki podstaw programowania w świecie Minecrafta.

  • Microsoft Imagine Academy: To program edukacyjny oferowany na całym świecie, który dostarcza kursy i certyfikaty z zakresu technologii informacyjnych. Program ten pomaga młodzieży zdobywać niezbędne umiejętności techniczne i przygotowywać się do przyszłych karier w dziedzinie informatyki.

  • Microsoft realizuje na świecie szereg programów szkoleniowych, których celem jest rozszerzanie wiedzy związanej z programowaniem.

Warto podkreślić, że w branży IT granice krajów praktycznie nie istnieją, a normą jest praca w międzynarodowym zespole. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz kodowania początkujący programista opanował także język angielski. W Gdyni możemy się o tym zresztą naocznie przekonać – zapraszamy na zajęcia stacjonarne do Kopalni Nauki i Wiedzy, gdzie stosujemy narzędzia stworzone właśnie przez Microsoft po to, aby edukować dzieci w maksymalnie możliwie efektywny sposób. Jak dalej potoczą się losy firmy Microsoft? Oby jak najlepiej, ponieważ bez Microsoftu nauka kodowania w Minecrafcie nie byłaby możliwa, podobnie jak zresztą nauka matematyki w Minecraft czy jakiegokolwiek innego przedmiotu!


33 views0 comments
bottom of page