top of page

Minecraft Education Edition w praktyce – uczymy się w Minecrafcie!

Czy wyobrażałeś sobie kiedykolwiek, że nauka może być tak fascynująca jak gra w Minecrafta?

Zapewne nie, jeżeli data w Twoim peselu wskazuje na to, że urodziłeś się w XX wieku. Nie ulega jednak wątpliwości, że Minecraft zdobył sobie wielu fanów na całym świecie – dzieci uwielbiają tę grę i dobrze odnajdują się w jej wirtualnej rzeczywistości. Dlatego właśnie powstał Minecraft Education Edition – edycja Minecrafta stworzona do nauki przedmiotów szkolnych, ale nie tylko! Jak nauka w Minecrafcie wygląda w praktyce? Zapraszamy do lektury!


Szkoła w Minecraft Education – połączenie nauki z zabawą

Na czym polega nauka w Minecrafcie?

W największym uproszczeniu polega ona na zdobywaniu wiedzy przez dzieci w interaktywnym, wirtualnym środowisku, które bardzo dobrze znają. Minecraft Education Edition daje nam szansę, aby spotkać się w nim z nimi i przekazać im wiedzę w przyswajalny sposób. To niezwykle efektywna technika prowadzenia zajęć edukacyjnych – nauczyciel prowadzi lekcję w grze, a dzieci zdobywają wiedzę poprzez zabawę.

Dzięki takiej formie przekazywania wiedzy uczniowie bardziej skupiają się na temacie, mniej się stresują oraz łatwiej przyswajają materiał – zazwyczaj z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia!


Nie przeczymy temu, że aktywny udział dziecka w życiu „tradycyjnej” szkoły jest bardzo ważny. Dlatego Nauka w Minecraft Education Edition nie jest zastępstwem, lecz odskocznią od nudnych szkolnych ławek i sztywnych krzeseł. Takie zajęcia prowadzone są w wirtualnej klasie, która wygląda jak minimiasto. Uczeń może wspólnie z kolegami i koleżankami budować, tworzyć i zdobywać wiedzę. Zadania zamiast na zwykłej tablicy rozwiązuje się na blokowej planszy – można na niej pisać, liczyć, rysować i po prostu rozwijać swoją kreatywność!

Nauka kodowania w Minecrafcie

Minecraft nauka

Kodowanie to dziedzina przyszłości a zapotrzebowanie na programistów stale rośnie! Warto więc chociaż zaznajomić się z tym zagadnieniem już na etapie wczesnej edukacji. Oczywiście, wielogodzinne rozszyfrowywanie ciągów kolorowych znaków, liter i cyferek, potrafi skutecznie zniechęcić nawet dorosłych uczniów do nauki programowania.

A co gdyby poprowadzić takie lekcje w przystępniejszej formie?

W Minecraft Education Edition kodowanie jest jak układanie klocków – tworzymy kod poprzez składanie minecraftowych bloków. Bloki można kodować tak, by zmieniły kolor lub otrzymywały określoną funkcję (na przykład teleportu). Dzieci dzięki tej zabawie poznają podstawy programowania w takich językach jak Python czy JAVA. W nieco odleglejszej perspektywie czasu nauka kodowania w Minecrafcie może dać Twojemu potomkowi dochodowy i ciekawy zawód!

Nauka matematyki w Minecrafcie

Nauka matematyki to zmora wielu osób – tak rodziców, jak i uczniów. A co jeśli powiemy, że również i tej dziedziny można uczyć w ciekawy i przyswajalny sposób? Tak, ta nielubiana przez wielu do granic możliwości matematyka, może być po prostu zabawą – rozwijającą rozrywką, która uwalnia pokłady kreatywności drzemiące w głowie dziecka! To dziwne prawda? Bo podobno przecież matematyka jest przedmiotem ścisłym. Otóż w środowisku Minecrafta nauka matematyki i rozwój wyobraźni przestrzennej idą w jednej parze. Twoje dziecko będzie tworzyć budowle poprzez odmierzanie odległości i liczenie klocków. Czy możliwość budowy świata, kreowania na podstawie matematycznych obliczeń nie brzmi znajomo? Przecież to najlepszy możliwy wstęp do zostania architektem!

Językowe przygody w wirtualnym świecie

Nauka angielskiego w Minecrafcie? Oczywiście, że jest to możliwe i wręcz wskazane! Jeżeli zależy nam na tym, aby w przyszłości rozwijać się zawodowo w międzynarodowym środowisku, to ten język po prostu trzeba znać. Jego znajomość jest jednym z podstawowych wymogów dla pełnienia zawodów z sektora IT, medycyny czy szeroko pojętego marketingu. Im szybciej zaczniemy się go uczyć, tym lepiej będziemy się nim posługiwać w przyszłości. Nie ulega jednak wątpliwości, że nauka języków obcych często sprawia uczniom duże problemy. Dlatego właśnie warto spróbować wdrożyć niestandardową metodę nauczania na przykład zapisując dziecko na lekcje angielskiego w Minecraft Education Edition. W środowisku Minecrafta dzieci mogą odkrywać świat w języku angielskim. Nowych słówek uczysz się tutaj krok po kroku – każdy blok jest nowym wyrazem lub literą. Taka metodyka nauki języka angielskiego jest dziełem uniwersytetu Cambridge!

Wyjdź poza schemat tradycyjnego nauczania!

Minecraft Education

Zmiany są częścią naszego życia – bez nich niemożliwy byłby rozwój ludzkości. Wydaje się jednak, że nie we wszystkich dziedzinach potrafimy za tymi zmianami nadążać. Dobrym przykładem jest tutaj edukacja – nie bez powodu dla tak wielu młodych, zdolnych osób, zdobywanie wiedzy w konwencjonalny sposób stanowi ogromny problem. Popłyńmy więc z prądem zachodzących zmian, wyjdźmy poza schemat i spotkajmy się w świecie Minecraft Education Edition – niech nauka przedmiotów szkolnych stanie się wreszcie ekscytującą przygodą!101 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page