top of page

Minecraft to klucz do rozwoju wyobraźni przestrzennej – poznaj możliwości tej wyjątkowej gry!

W świecie, w którym technologia wchodzi w interakcję z edukacją, Minecraft jawi się jako pomoc dydaktyczna, dzięki której możemy uczyć poprzez zabawę. Nauka w Minecrafcie ma również wiele innych zalet – na przykład doskonale rozwija umiejętności miękkie, tak cenione w wielu przyszłościowych zawodach. Jednak to nie o nich, a o wpływie nauki w Minecrafcie na rozwój wyobraźni przestrzennej opowiemy w niniejszym artykule. Przyjrzymy się bliżej edukacyjnej wersji Minecrafta i w oparciu o przykłady sprawdźmy, jak uczniowie na naszych zajęciach rozwijają umiejętności, które w przyszłości ułatwią im start w branży architektonicznej i nie tylko – zapraszamy do lektury!Spis treści:

  1. Minecraft Education Edition to nie tylko nauka przedmiotów szkolnych

  2. Teoria rozwoju wyobraźni przestrzennej

  3. Minecraft jako Narzędzie Rozwoju Wyobraźni Przestrzennej

  4. Podsumowanie

Minecraft Education Edition to nie tylko nauka przedmiotów szkolnych

Oczywiście, podstawowym celem stosowania edukacyjnej wersji Minecrafta jako pomocy edukacyjnej jest przekazywanie wiedzy w przyjemny i co najważniejsze – przystępny sposób. Zwróćmy uwagę na to, w jak dużym stopniu granie w gry komputerowe angażuje uwagę dziecka – to zaangażowanie może być efektywnie wykorzystane na prowadzonych przez nas zajęciach. Nauka matematyki w Minecrafcie potrafi przekonać do nauki tego przedmiotu nawet najbardziej niechętnych uczniów. Angielski w Minecrafcie jest prostą drogą do przełamania bariery językowej. A programowanie w Minecrafcie? Cóż, to kolejny wykładany w naszej Kopalni przedmiot, dzięki któremu dzieci mogą zdobyć poprzez zabawę cenną umiejętność. Dziś jednak nie o tym – wszystkie wymienione przedmioty łączy jeszcze co najmniej jedna wspólna cecha (i zaleta:)). O czym konkretnie mowa? O kształtowaniu i rozwoju wyobraźni przestrzennej!


Teoria rozwoju wyobraźni przestrzennej

Wyobraźnia przestrzenna to zdolność wyobrażania obiektów w trójwymiarowej przestrzeni, a także rozumienie ich relacji przestrzennych. Chodzi o umiejętność stworzenia w głowie dobrze odwzorowanego obrazu danej przestrzeni, jak również wpisywania w niego dowolnych obiektów. Umiejętność tę posiadamy wszyscy, jednak nie u każdego jest ona rozwinięta w takim samym stopniu – w szczególności kształtują ją architekci, dekoratorzy wnętrz czy inżynierzy, na przykład w trackie zajęć z rysunku technicznego. O „obrazowaniu przestrzennym” wypowiadał się Albert Einstein. Według niego zdolność do myślenia w trzech wymiarach ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju intelektualnego.


Minecraft jako Narzędzie Rozwoju Wyobraźni Przestrzennej

Minecraft doskonale wpisuje się w powyższą teorię, ponieważ umożliwia graczom konstruowanie trójwymiarowych obiektów z wydobywanych bloków. Tak granie, jak i nauka w Minecrafcie polega przecież na kreowaniu. Budowa obiektu w edukacyjnej wersji gry nie jest możliwa bez rozwiązania określonych zadań (na przykład z matematyki czy angielskiego). To właśnie dlatego Minecraft Education Edition rozwija zdolności ucznia na tak wielu płaszczyznach. Podczas budowy budynków, uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę, lecz również muszą rozważać proporcje, odległości oraz relacje przestrzenne względem innych obiektów. To z kolei wymaga zastosowania wyobraźni przestrzennej, a nawet więcej – rozwija ją! 

W Minecraft dzieci są architektami swoich własnych światów. Muszą planować, jak zbudować dom, most czy nawet całe miasto. To nie tylko zabawa, ale także proces, który rozwija zdolności projektowania i planowania przestrzennego. Gracze zdobywają umiejętność myślenia w skali, prognozowania i projektowania, co ma zasadnicze znaczenie w rozwijaniu wyobraźni przestrzennej. Lekcje w Minecrafcie to tworzenie skomplikowanych budowli, układanie labiryntów czy projektowanie unikalnych krajobrazów co zdecydowanie wymaga kreatywnego myślenia w trzech wymiarach. Uczniowie na naszych zajęciach pełną swobodę w tworzeniu i rozwijaniu swoich pomysłów, co dodatkowo potęguje ich wyobraźnię przestrzenną. Dobrym przykładem może być sytuacja, w której dziecko planuje budowę mostu nad wodą. Musi zastanowić się nad jego długością i szerokością, a na podstawie tych danych przeanalizować, jakiej liczby bloków trzeba będzie użyć.


Eksploracja wirtualnego świata gry

Dlaczego w ogóle dziecko miałoby budować most wspomniany w powyższym akapicie? Po to, aby na przykład przekroczyć rzekę, na którą trafiło w trakcie przechadzki po wirtualnym świecie. No i tutaj dochodzimy do cechy Minecrafta, która również ma wpływ na rozwój wyobraźni przestrzennej u dziecka – eksploracja losowo wybranego, wirtualnego świata gry. Dzieci w trakcie rozgrywki uczą się tego, jak orientować się w przestrzeni. Nie jest to oczywiście możliwe bez właściwej nawigacji i odpowiedniego rozumienia topografii.


Podsumowanie

Minecraft to nie tylko gra, to interaktywne środowisko rozwijające zdolności przestrzenne dzieci w innowacyjny sposób. Eksplorowanie, projektowanie, i tworzenie w trójwymiarowym świecie z klocków to nie tylko przyjemność, ale także skuteczny sposób na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. W świecie Minecrafta, dzieci nie tylko się bawią – one uczą się, jak myśleć i działać w trójwymiarowej rzeczywistości. Dlatego z czystym sumieniem możemy przyznać, że prowadzone przez nas zajęcia w Minecrafcie wnoszą o wiele większą wartość w rozwój dziecka niż inne techniki nauczania.19 views0 comments
bottom of page