top of page

Na czym polega programowanie low-code i co ma wspólnego z Minecraftem? Sprawdźmy!

Pierwsze platformy low-code pojawiły się niespełna dekadę temu i już na samym początku wzbudziły konsternację wśród programistów. Wróżono, że przez low-code programiści stracą pracę – przecież dzięki temu narzędziu każdy może samodzielnie stworzyć aplikację mobilną! Czas jednak pokazał, że w świecie IT jest miejsce zarówno dla tradycyjnych deweloperów aplikacji jak i dla tych, którzy budują je w oparciu o platformy low-code. Dziś opowiemy o tym, czym one konkretnie są i co łączy je z Minecraftem. Już teraz zdradzimy, że zajęcia z kodowania w Minecraft są doskonałym wstępem do obsługi tych platform – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Czym są platformy low-code?

  2. Zastosowanie platform low-code

  3. Nauka kodowania w Minecraft

  4. Czy Make Code w Minecrafcie to platforma low-code?

Czym są platformy low-code?

Platformy low-code to inaczej platformy niskokodowe. Oprogramowanie online bądź offline przeznaczone do tworzenia aplikacji bez kodowania. To znaczy bez kodowania w tradycyjnej formie, czyli bez pisania kodu z ciągu cyfr i liter. W low-code aplikacje są tworzone z użyciem interfejsu graficznego – na zasadzie przeciągania segmentów z przypisaną konkretną funkcją. Funkcje te oczywiście mogą być również edytowane – jednak taka edycja także nie polega na pisaniu kodu a na zaznaczaniu poszczególnych okienek funkcyjnych. Cóż – zapewne niejedna osoba mająca do czynienia z IT w tym momencie stwierdzi, że taki model tworzenia i edytowania w pewnym stopniu ogranicza możliwości tworzenia aplikacji. Jest to częściowo prawdą – w platformie low-code aplikacje tworzy się szablonowo.

Warto jednak podkreślić, że schematy dostępne w ramach takiej platformy dają naprawdę ogromne możliwości dla twórcy. Cóż – kodowanie nie jest dla każdego. Tworzeniem w pełni spersonalizowanych aplikacji zajmują się programiści działający na bazie kodu. Dlatego low-code nigdy nie odbierze im pracy – taka platforma może natomiast służyć jako narzędzie do tworzenia średnio zaawansowanych aplikacji dla średnich i małych firm. Nie ulega jednak wątpliwości, że nawet przy tworzeniu aplikacji tą drogą, znajomość podstaw programowania jest bardzo przydatna. Gdzie się ich nauczyć? Na przykład poprzez kodowanie w Minecrafcie, o czym opowiemy jeszcze za chwilę.


Zastosowanie platform low-code

Z obsługą platform low-code poradzi sobie praktycznie każda osoba mająca podstawową wiedzę na temat tworzenia aplikacji i programowania. Są one więc powszechnie wykorzystywane przez działy marketingowe firm z różnych branż – przy ich użyciu osoba mająca w głowie wizję aplikacji może ją przenieść do sfery cyfrowej, nawet jeżeli nie jest doświadczonym programistą. Szacuje się, że do roku 2030 rynek platform low-code zwiększy się 15-krotnie! W dobie cyfryzacji coraz więcej firm decyduje się na tworzenie własnej aplikacji. Napisanie aplikacji od zera jest nieporównywalnie droższe a możliwości, jakie daje low-code zazwyczaj wypełniają potrzeby małej czy średniej firmy. Dlatego stworzenie aplikacji coraz częściej powierza się działom marketingowym, które realizują to zadanie właśnie w oparciu o low-code.

Umiejętność obsługi platform low-code i znajomość podstaw programowania będzie więc coraz bardziej ceniona na rynku pracy – ba, taki wpis w CV może mieć nawet większą moc niż płynny angielski. Gdynia zawsze stawiała na nowoczesność i prężny rozwój – dlatego nie brakuje tu rodziców zapisujących swoje dzieci na zajęcia z kodowania dla najmłodszych. Okazuje się, że kodowanie w Minecrafcie ma bardzo dużo wspólnego z kodowaniem w low-code!


Programowanie w Minecrafcie

Dlaczego wspomnieliśmy akurat o Gdyni? Ponieważ to właśnie tutaj mieści się prowadzona przez nas Kopalnia Nauki i Wiedzy. Jesteśmy pierwszą certyfikowaną placówką edukacyjną prowadzącą zajęcia w edukacyjnej wersji gry Minecraft, czyli Minecraft Education Edition – to między innymi:

  • matematyka w Minecraft,

  • angielski w Minecraft,

  • programowanie w Minecraft.

Jeżeli mowa o programowaniu w Minecrafcie to już na pierwszy rzut oka można zauważyć pewną analogię między platformami low-code, a wtyczką Make Code przeznaczoną do tworzenia kodu z łączonych segmentów. Jak to dokładnie wygląda w praktyce, przedstawiamy na tym filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=FfMiZmmMw7g&ab_channel=KopalniaNaukiiWiedzy

Segmenty te są dodawane do bloku i w ten sposób tworzymy funkcje, które później możemy wykorzystać w grze. Segmenty funkcyjne są podzielone na kategorie takie jak pętle, logika, zmienne, bloki, rozgrywka, rozszerzenia czy gracz – jest to intuicyjny podział dla osoby zaznajomionej ze światem Minecrafta, więc kodowanie tą drogą nie sprawia większego problemu. Nauka programowania w Minecraft ma jeszcze jedną ogromną zaletę – dzieci widzą na bieżąco efekty swoich działań w ulubionej grze, co jeszcze bardziej motywuje je do dalszej nauki kodowania.


Czy Make Code w Minecrafcie to platforma low-code?

I tak i nie – cóż to wtyczka do gry, która jak już wspomnieliśmy, wykazuje wiele wspólnych cech z popularnymi dziś platformami do tworzenia aplikacji. Poprzez kodowanie w Minecrafcie, dzieci w przyszłości lepiej odnajdą się w interfejsie takiej platformy. A jeżeli kiedyś stwierdzą, że wolą jednak pójść o krok dalej i zostać zawodowym programistą? W takim razie nauka w Minecrafcie dobrze je do tego przygotuje – kod stworzony we wspomnianej wtyczce Make Code, można w ramach gry przemianować na popularne języki programowania takie jak Python czy JavaScript poprzez zaledwie kilka kliknięć myszką. Dlatego właśnie nauka kodowania w Minecraft jest doskonałym wprowadzeniem do obsługi platform low-code i do programowania w ogóle. Jest nam więc niezmiernie milo, że tak wiele młodych osób swoje pierwsze kroki w świecie IT stawia własnie w naszej Kopalni Nauki i Wiedzy!


25 views0 comments
bottom of page