top of page

Oto one – gry i zabawy edukacyjne, dzięki którym utrwalisz język angielski i nauczysz się go stosować w praktyce!

Nie od wczoraj wiadomo, że nauka poprzez zabawę jest jedną z najbardziej efektywnych technik zdobywania i utrwalania wiedzy. Dziś więc postanowiliśmy wymienić kilka porywających gier i zabaw, dzięki którym można w łatwy i przyjemny sposób utrwalić znajomość języka angielskiego. Jeżeli więc szukasz pomysłu na ciekawy i rozwijający prezent dla dziecka lub po prostu uwielbiasz gry edukacyjne, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Uwaga – zanim zaczniemy, to od razu ostrzegamy, że wiele z wymienionych gier może porwać w wir zabawy również rodzica!

Spis treści:

  1. Nauka poprzez zabawę – rozrywka i edukacja w jednym

  2. Angielskie kalambury

  3. Planszówki do nauki angielskiego

  4. Maty edukacyjne – język angielski

  5. Gry komputerowe do nauki języka angielskiegoNauka poprzez zabawę – rozrywka i edukacja w jednym

Chyba każdy rodzic dobrze zna ten widok – zaangażowanie wyrysowane na twarzy dziecka pochłoniętego rozgrywką gry planszowej lub komputerowej. Z tym samym zaangażowaniem dzieci uczestniczą w prowadzonych przez nas zajęciach. Dlaczego? Ponieważ prowadzimy zajęcia z wykorzystaniem Minecrafta jako narzędzia edukacyjnego. Świat gier od zawsze porywał zarówno młodsze, jak i starsze umysły. Granie, zabawa, pokonywanie kolejnych misji – wszystko to  kojarzy się z przyjemnością, odkrywaniem i zdrową rywalizacją. Dzięki zastosowaniu gier i zabaw jako pomocy dydaktycznych możemy sprawić, że również nauka będzie się kojarzyła właśnie w taki sposób. Dzięki temu dziecko chętniej przysiądzie do nauki przedmiotów szkolnych a pokonanie wyzwań takich jak sprawdziany, kartkówki czy chociażby egzamin ósmoklasisty z angielskiego pójdzie jak z płatka!

Angielskie kalambury

Kalambury to gra uwielbiana przez osoby w każdym wieku – sprawdzi się zarówno jako urozmaicenie wieczoru kawalerskiego czy panieńskiego, jak również jako atrakcja na imprezie urodzinowej dziecka. Połączmy więc naukę z zabawą właśnie w ramach tej gry! Na polskim rynku znajdziemy wiele wersji kalambury po angielsku. Chyba każdy wie, jak gra się w kalambury, więc jedynie przypomnimy, że w grze tej chodzi o odgadywanie haseł prezentowanych przez daną osobę. W wersji angielskiej możemy poprowadzić rozgrywkę na kilka sposobów – z zadawaniem pytań po angielsku, lub na przykład ograniczyć się jedynie do angielskich haseł. Ponieważ angielska wersja gry wciąga tak samo jak wersja polska, to czekają was długie godziny wspólnej zabawy!

Planszówki do nauki angielskiego

Gry planszowe do nauki języka angielskiego znajdziemy w praktycznie każdej księgarni językowej – tak stacjonarnej, jak i online. Format rozgrywki w poszczególnych planszówkach jest na tyle zróżnicowany, że z łatwością dopasujemy grę do poziomu znajomości języka angielskiego. Dodamy, że na samym początku możemy zacząć od gry w najpopularniejszą planszówkę na świecie. W chińczyka umieją grać już nawet kilkulatki – nic nie stoi na przeszkodzie, aby do liczenia pól i kropek zastosować język angielski.

Gry karciane do nauki języka angielskiego

Odgadywanie czasowników, rzeczowników a może zadawanie poprawnych gramatycznie pytań? Regularne cięcie w karty do nauki języka angielskiego potrafi przynieść spektakularne rezultaty. Nie chcemy w tym miejscu promować konkretnych producentów gier edukacyjnych, dlatego polecamy po prostu zdać się na to, co podpowie wyszukiwarka Google lub największego w Polsce serwisu aukcyjnego. Po wpisaniu hasła takiego jak „karty do nauki języka angielskiego dla dzieci” znajdziecie wiele ciekawych wyników. A dla osób bardziej zaawansowanych? Polecamy angielskie wersje popularnych gier karcianych – na przykład DIXIT po angielsku, Ubongo w wersji angielskiej czy popularne niegdyś Magic: The Gathering.

Maty edukacyjne – język angielski

Maty edukacyjne do nauki angielskiego mogą pomóc w utrwaleniu podstaw takich jak liczenie, rozpoznawanie kolorów czy dni tygodnia. Tego rodzaju produkty są przede wszystkim dedykowane dla najmłodszych. Sprawdzą się doskonale zarówno w domu, jak i w przedszkolu czy na zajęciach dodatkowych.

Gry komputerowe do nauki języka angielskiego

Na koniec grzechem byłoby nie wspomnieć o grach komputerowych – przecież nasza Kopalnia Nauki i Wiedzy jest przesiąknięta klimatem Minecrafta! Minecraft jako pomoc edukacyjna może być zastosowany na tak wiele sposobów, że o każdym z nich moglibyśmy napisać osobny artykuł. Dlatego w edukacyjnej wersji tej gry prowadzimy takie lekcje jak:

  • Matematyka w Minecrafcie,

  • Angielski w Minecrafcie,

  • Programowanie w Minecrafcie.

Oraz szereg innych ciekawych zajęć dodatkowych. W ich trakcie dzieci nie tylko utrwalają program szkolny, lecz również uczą się swobodnej komunikacji w języku angielskim, współpracy przy rozwiązywaniu zadań, a także kształtują kreatywność i wyobraźnię przestrzenną. Na czym konkretnie polegają zajęcia prowadzone w świecie tej gry? Szerzej temat ten opisaliśmy w tym artykule. Jeżeli mowa o Minecrafcie to warto nadmienić, że stosowanie go jako pomocy dydaktycznej wymaga stworzenia w jego świecie odpowiednich warunków, co nie jest możliwe bez odpowiednich kompetencji nauczyciela. Zapraszamy więc na zajęcia z języka angielskiego, w ramach których łączymy naukę z zabawą. 


16 views0 comments
bottom of page