top of page

Programowanie wkracza do szkół – od kiedy dzieci zaczną się uczyć programowania w szkołach podstawowych?

Jesteśmy świadkami cyfrowej rewolucji. Wszechobecna automatyzacja, cyfryzacja i rozpowszechnianie się sztucznej inteligencji to znaki zmian, które zachodzą na naszych oczach. Każda zmiana niesie za sobą szanse – czy Polska potrafi je wykorzystać? Niewykluczone – w ostatnim czasie zaczynamy bardzo mocno stawiać na edukowanie młodzieży w zakresie programowania. Program pilotażowy „Programowanie = Nasz Drugi Język”, wystartował w tym roku szkolnym w szkołach znajdujących się na terenie trzech polskich gmin. Jakie są jego założenia i rezultaty? Czy dzieci w szkołach będą uczyć się programowania w Minecrafcie? Zapraszamy do lektury!
Spis treści:

  1. Nauka programowania a AI

  2. „Programowanie = Nasz Drugi Język” – co wiemy o tym programie?

  3. Programowanie w Minecrafcie już niedługo w publicznych szkołach?

  4. W jakim wieku zacząć naukę programowania?

Nauka programowania a AI

Czy sztuczna inteligencja wyprze programistów z rynku pracy? Nic bardziej mylnego – oczywiście, narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję mogą wspierać w kodowaniu, jednak umiejętność programowania jest niezbędna do weryfikacji tworzonych przez nie linijek kodu. Jest również potrzebna do rozwoju tychże narzędzi – dlatego właśnie kodowanie i korzystanie ze sztucznej inteligencji dziś określa się jako jedne z najbardziej przyszłościowych i cenionych na rynku pracy umiejętności. Szacuje się, że zapotrzebowanie na programistów w UE wzrośnie o 10 milionów do końca tej dekady. Jeżeli rozwój AI miałby w jakikolwiek sposób zachwiać ten wzrost, to mielibyśmy z nim do czynienia obecnie. Tak się nie stało, bo jak pokazuje praktyka, czynnik ludzki jest niezastąpiony w wielu zadaniach z sektora IT. AI nie jest pracownikiem, lecz narzędziem w rękach pracownika i na razie nie zastąpi doświadczonego programisty. 

„Programowanie = Nasz Drugi Język” – co wiemy o tym programie?

Pomysłodawca programu „Programowanie = Nasz Drugi Język” jest Miron Mironiuk – polski przedsiębiorca, założyciel i CEO Cosmose AI, start-up'u działającego na rynkach azjatyckich i obecnie wycenianego na ponad dwa miliardy dolarów. Założenia programu są naprawdę ambitne – poprzez wczesnoszkolną naukę programowania sprawić, aby umiejętność ta stała się czymś tak powszechnym, jak czytanie i pisanie. W myśl programu w ciągu najbliższych czterech lat wszyscy uczniowie podstawówki mają znać podstawy programowania. Nauka programowania dla najmłodszych, miałaby rozpoczynać się już w czwartej klasie szkoły podstawowej – zanim to jednak nastąpi, trzeba przeszkolić nauczycieli.

Pilotażowy etap programu wystartował już w trzech polskich gminach – Chełmie, Sycowie oraz Zduńskiej Woli na początku tego roku szkolnego. W jego ramach nauczyciele zdobywają praktyczną wiedzę na temat tego, jak stosować innowacyjne narzędzia dydaktyczne czy prowadzić w szkole zajęcia takie jak właśnie programowanie dla najmłodszych. Ponadto, przez cały czas trwania programu będą oni objęci metodyczną i merytoryczną opieką ze strony zespołu dydaktycznego odpowiedzialnego za realizację programu z panią Ewą Gąsienicą-Samek z Placówki Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod na czele.

Programowanie w Minecrafcie już niedługo w publicznych szkołach?

Całkiem prawdopodobne, że edukacyjna wersja Minecrafta zostanie wykorzystana jako pomoc dydaktyczna przy uczeniu dzieci kodowania. Ministerstwo Edukacji już od jakiegoś czasu wspomina o zamiarach wprowadzenia go do szkół podstawowych. Już obecnie, polskie szkoły publiczne mają darmowy dostęp do Minecraft Education Edition. Aktualnie i równolegle z realizacją programu „Programowanie = Nasz Drugi Język” nauczyciele są szkoleni z zastosowania edukacyjnej wersji Minecrafta jako pomocy dydaktycznej. 

To okoliczności, w których faktycznie Minecraft ma szansę zostać dostrzeżonym przez szersze grono pedagogiczne. W jego edukacyjnej wersji można uczyć praktycznie każdego przedmiotu – tak ścisłego jak i humanistycznego. W jaki sposób odbywają się takie zajęcia? Aby się o tym przekonać, nie musisz czekać na to, aż Minecraft na dobre zagości w polskich szkołach. Zapraszamy do naszej Kopalni Nauki i Wiedzy na zajęcia takie jak angielski w Minecrafcie, matematyka w Minecrafcie, czy właśnie programowanie w Minecrafcie.

W jakim wieku zacząć naukę programowania?

Dużo w tej materii zależy od zastosowanych metod dydaktycznych – jeżeli takim narzędziem jest na przykład gra uwielbiana przez dzieciaki, to pierwsze lekcje można rozpocząć naprawdę wcześnie. I właśnie dlatego prowadzimy zajęcia z programowania dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i nastolatków w środowisku Minecraft Education Edition. Uczniowie w ich trakcie mogą poznać tajniki składania kodu i nadawania mu konkretnych funkcji w bardzo przystępnej formie. W edukacyjnej wersji gry Minecraft programowanie odbywa się w oparciu o język Scratch, który później można przemianować na Pythona bądź Jave. 

Scratch jest wizualnym językiem programowania – oznacza to, że składanie kodu przy jego wykorzystaniu segmentów graficznych (w Minecrafcie mają one postać puzzli). Taka forma przekazywania wiedzy programistycznej jest o wiele przystępniejsza niż klepanie linijek kodu na czarnym ekranie. Ma ona jeszcze jedną ogromną zaletę – przyzwyczaja ucznia do pracy w środowisku no-code/low-code, które jest coraz powszechniej wykorzystywane do tworzenia przeróżnych aplikacji. W ramach platform low-code tworzy się oprogramowanie z gotowych segmentów odpowiadających za określone funkcje – o czym zresztą wspominaliśmy już właśnie w tym artykule.

2 views0 comments

Comentarios


bottom of page