top of page

Strategiczne zarządzanie czasem poświęconym na przygotowania do egzaminu 8-klasisty i nie tylko.

Lada chwila w szkołach rozpocznie się drugi semestr nauczania. To naprawdę już ostatni gwizdek dla uczniów klas ósmych, aby rozpocząć przygotowania do egzaminu 8-klasisty. Dziś więc opowiemy o strategicznym zarządzaniu czasem. Jak maksymalnie wykorzystać czas poświęcony na naukę i przy okazji znaleźć chwilę dla siebie? Oto kilka sprawdzonych praktyk, które warto wdrożyć!


Książki

Spis treści:

  1. Zdrowy balans pomiędzy nauką a czasem wolnym

  2. Pozbądź się wszelkich „przeszkadzaczy”

  3. Przygotowania na egzamin 8-klasisty metodą słonia

  4. Egzamin ósmoklasisty – metoda pomodoro

  5. Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty w Kopalni Nauki i Wiedzy


Zdrowy balans pomiędzy nauką a czasem wolnym

Tak wiele w ostatnim czasie mówi się o „work-life balance” i to prawda, że przy zachowaniu zdrowego balansu pomiędzy pracą a czasem wolnym, człowiek jest najbardziej efektywny. Warto przenieść tę zasadę na szkolne podwórko. Pamiętajmy o chwili dla siebie i odskoczniach od siedzenia nad podręcznikami – o aktywnościach, spędzaniu czasu ze znajomymi, własnym hobby czy innych rozrywkach. Dlatego nie warto odkładać nauki na ostatni moment i doprowadzać do sytuacji, w której będziemy musieli opanować zawrotną ilość materiału w ekspresowym tempie. 

Tak więc przygotowania do egzaminu ósmoklasisty warto zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Jako Kopalnia Nauki i Wiedzy stworzyliśmy autorski program, w ramach którego w pełni przygotujemy każdego ucznia do zdania tego ważnego sprawdzianu wiedzy z przedmiotów takich jak matematyka i angielski. Egzamin 8-klasisty nie jest dla naszych uczniów zmartwieniem a etapem do zaliczenia na edukacyjnej drodze. Więcej na temat naszych zajęć opowiemy w ostatnim akapicie, a teraz przedstawimy jeszcze kilka sprawdzonych metod, które pomogą wycisnąć maksimum efektywności z każdej minuty poświęconej na naukę.

Pozbądź się wszelkich „przeszkadzaczy”

Żadna z przedstawionych przez nas metod nie będzie skuteczna, jeżeli w trakcie nauki Twoją uwagę zaprzątać będą  wszelkie rozpraszacze. Takie rozpraszacze to telefon na biurku, uruchomiony Facebook, włączony telewizor i głośna muzyka w tle. W trakcie przygotowań postaw na maksymalne skupienie i postaraj się wycisnąć jak najwięcej z tych kilkunastu czy kilkudziesięciu minut. Dokładnie – minut, a nie godzin. Bo każda z technik, którą przedstawimy, pozwoli Ci wysupłać jeszcze w ciągu dnia odrobinę czasu dla siebie!

Przygotowania na egzamin 8-klasisty Metodą słonia

Nazwy tej metody nie wymyślił oczywiście słoń, a raczej ktoś, kto miał ochotę go zjeść. Chodzi o to, aby dużą misję realizować małymi kroczkami. Dlatego przygotowania do egzaminu ósmoklasisty warto podzielić na niewielkie etapy. Systematyczne powtarzanie materiału przez 30 minut dziennie może przynieść zaskakujące rezultaty. Badania wskazują, że nasza koncentracja spada znacząco po około 25-30 minutach nauki danego przedmiotu. Może więc się okazać, że w ciągu pół godziny uczeń jest w stanie efektywniej przyswoić materiał niż w trakcie godziny spędzonej nad książkami. Warto więc postawić na systematyczność i jednocześnie na 100% koncentrację na danym zagadnieniu. 

Egzamin ósmoklasisty – Metoda pomodoro

Metoda pomodoro sprawdzi się szczególnie przy dłuższych sesjach nad książkami. Również i w jej przypadku naukę dzielimy na krótkie, 25-minutowe, które Francisa Cirillo (twórca tej metody) określił jako pomodoros.  Przerwy pomiędzy tymi etapami trwają 5 minut, a co 4 etapy następuje dłuższa pauza trwająca 20 minut. Dodamy, że czas przerw i sesji można oczywiście modyfikować – metoda pomodoro jest na tyle popularna, że w internecie znajdziemy opisy wielu jej odsłon. Nie warto jednak przekraczać półgodzinnego czasu trwania sesji, gdyż jak wspomnieliśmy, nasz umysł najskuteczniej przyswaja wiedzę właśnie w ciągu pierwszych 30 minut, a później potrzebuje chwili przerwy. 

Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty w Kopalni Nauki i Wiedzy

Na koniec zapraszamy Was na przygotowania do egzaminu ósmoklasisty w Kopalni Nauki i Wiedzy. W ramach prowadzonych przez nas zajęć uczniowie mogą przyswajać wiedzę w środowisku Minecrafta. Edukacyjna wersja tej popularnej gry została wzbogacona o szereg rozwiązań, dzięki którym nauczyciel może przekształcić jej świat w interaktywną salę lekcyjną. W ten sposób nauka przedmiotów szkolnych nie kojarzy się już z nudą i mozolnym rozwiązywaniem zadań, a z czymś przyjemnym i angażującym. Dlatego zajęcia takie jak matematyka w Minecrafcie czy angielski w Minecrafcie cieszą się w naszej Kopalni tak dużą popularnością.Postanowiliśmy więc pójść o krok dalej i w oparciu o nasze bogate, pedagogiczne doświadczenie oraz przy wykorzystaniu Minecrafta jako pomocy dydaktycznej przygotowywać uczniów do egzaminu ósmoklasisty. Zapraszamy do zapisów na zajęcia takie jak:

  • przygotowania do egzaminu ósmoklasisty – matematyka

  • przygotowania do egzaminu ósmoklasisty – angielski

Zajęcia w Kopalni Nauki i Wiedzy dają możliwość kompletnego przyswojenia materiału a dodatkowo pozbycia się stresu towarzyszącego przygotowaniom do ważnego egzaminu. U nas zdobywanie wiedzy łączy się z zabawą, a nie od wczoraj wiadomo, że nauka poprzez zabawę jest jedną z najskuteczniejszych metod nauczania. Nasz dział obsługi czeka na Wasze zapisy i chętnie odpowie na Wasze wszelkie pytania!


2 views0 comments

Comments


bottom of page