top of page

Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka. Poznaj negatywne i pozytywne skutki grania!

Spędzanie czasu przed komputerem może mieć zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na rozwój dziecka. I choć jako szkoła w Minecrafcie powinniśmy pisać o graniu


w samych superlatywach, to z uczciwości wspomnimy także płynących z niego negatywach. W jaki sposób je zminimalizować? Sprawdźmy!

Spis treści:

 1. Wprowadzenie

 2. Negatywny wpływ grania w gry komputerowe na rozwój dziecka

 3. Pozytywny wpływ grania w gry komputerowe na rozwój dziecka

 4. Jak zminimalizować negatywne skutki siedzenia przed komputerem

Wprowadzenie

Oczywiście, nasza placówka prowadzi zajęcia z angielskiego w Minecrafcie, podobnie jak zresztą zajęcia z matematyki w Minecraft, czy zajęcia z kodowania dla dzieci. Nietrudno więc stwierdzić, że w naszym interesie jest podkreślanie korzyści płynących z grania w gry komputerowe. To prawda – nauka w Minecrafcie przynosi wspaniałe rezultaty. Prawdą jest jednak również to, że nadużywanie komputera szczególnie w nieergonomicznych warunkach może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dlatego dzisiejszy temat ugryziemy tak rzetelnie, jak to możliwe – zacznijmy od negatywów.


Negatywny wpływ grania w gry komputerowe na rozwój dziecka

Jakie są negatywne skutki nadmiernego przesiadywania przed komputerem? To przede wszystkim:

 • pogłębienie wad postawy,

 • problemy ze wzrokiem,

 • wzrost agresji,

 • problemy z socjalizacją w grupie,

 • uzależnienie,

 • zaniedbywanie obowiązków domowych,

 • niechęć do aktywnych form spędzania wolnego czasu.

O tym jak zminimalizować te negatywy napiszemy w dalszej części artykułu, wcześniej jednak wspomnimy pozytywnych stronach grania w gry komputerowe.


Pozytywny wpływ grania w gry komputerowe na rozwój dziecka

Oto pozytywne strony grania w gry komputerowe:

 • nauka logicznego myślenia i samodzielnego rozwiązywania problemów,

 • nauka cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu,

 • kształtowanie kreatywności,

 • nauka współpracy w grupie,

 • aklimatyzacja do pracy w środowisku online,

 • nauka planowania działań,

 • kształtowanie przyczynowo-skutkowego myślenia,

 • utrwalenie i nauka języka angielskiego (pod warunkiem że gramy w niespolszczone wersje),

 • poprawa refleksu i koordynacji wzrokowo-ruchowej – gry wymagają od dzieci szybkich reakcji.

Jak zminimalizować negatywne skutki siedzenia przed komputerem

Zacznijmy od negatywnego wpływu na rozwój fizyczny dziecka – wspomnieliśmy, że granie w gry komputerowe może przyczyniać się do utrwalania wad kręgosłupa oraz wzroku. Może, ale nie musi – dużo w tej materii zależy od ergonomii stanowiska komputerowego oraz czasu, jaki dziecko spędza przed komputerem. Laptop w trakcie używania powinien znajdować się na blacie, a nie na kolanach. Ekran laptopa lub komputera powinien być ustawiony w taki sposób, aby dziecko w trakcie grania patrzyło na wprost, a nie garbiło się czy odchylało głowę do góry. Pamiętajmy również, że bezpieczna odległość oczu od monitora to 50 do 70 cm.

Jeżeli mowa o monitorach, to unikajmy jaskrawych, kontrastowych ustawień wyświetlania – w większości przypadków najbezpieczniejszy dla oczu jest tryb nocny. Kolejna sprawa to wygodny fotel – w krzesło komputerowe dla dziecka warto zainwestować już w momencie zakupu pierwszego biurka. Najlepiej, jeżeli będzie to fotel z regulowaną wysokością i kątem nachylenia, dzięki czemu maluch dłużej będzie z niego wyrastał.

Wzrost agresji przez granie w gry jest spowodowany nieodpowiednim dostosowaniem do wieku gracza. Monitoruj więc po jakie tytuły sięga Twoje dziecko. Każdy z nich ma przypisane ograniczenie wiekowe, dlatego łatwo ocenisz czy dana gra jest odpowiednia. Kolejną przyczyną wzrostu agresji jak również problemów socjalizacyjnych czy też zaniedbywania obowiązków domowych jest nadmierne przesiadywanie przed komputerem, które może przerodzić się w uzależnienie. Spędzanie czasu przed komputerem nie może być głównym zajęciem dziecka, a jedynie jedną z kilku opcji spędzania czasu wolnego.

Problemy z socjalizacją w grupie rówieśników, niechęć do aktywnych form spędzania wolnego czasu i zaniedbywanie obowiązków domowych – to objawy, które mogą świadczyć o uzależnieniu się dziecka od komputera, jeżeli pojawiają się w parze z wielogodzinnym graniem. Co zrobić, aby odciągnąć dziecko od ekranu komputera? Zapewnić mu równie porywającą alternatywę. Wedle indywidualnych upodobań mogą być to ciekawe zajęcia plastyczne, sportowe czy długie spacery z rodzicem, czy chociażby zajęcia stacjonarne w Kopalni Nauki i Wiedzy, w trakcie których dzieci nie tylko siedzą przed komputerem, lecz również współpracują z rówieśnikami w klasie. Na pewno całkowite odcinanie dziecku dostępu do komputera nie jest dobrym kierunkiem. Taka polityka może wywrzeć negatywny wpływ na dalsze kształtowanie się relacji z rodzicem. Kluczem nie jest zakazywanie a znalezienie złotego środka pomiędzy czasem spędzonym w wirtualnym a realnym świecie.

10 views0 comments
bottom of page